Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apokalypsa a šílení preppeři s malorážkou

14. 09. 2018 8:41:48
Jaderná Zima roku 2030, kdesi na okraji zničené Prahy – ze sklepa starého domu, který jeho majitel před válkou předělal na protiatomový kryt, vylézá muž oblečený v protichemickém obleku vyzbrojený lehkou skládací kulovnicí.

Skla jeho masky se okamžitě pokryjí vrstvou prachu. Jednou rukou se pokusí prach smést, druhou stále pevně svírá svou zbraň. Před válkou se mu každý smál a pro mnoho lidí byl exot skoro na léčení. Teď je jeden z mála, který přežil.

Muž se mocně nadechne přes filtr masky a vyrazí do zničené, depresivní pustiny. Býval prepperem, byl připravený na všechny varianty konce světa. Tedy – myslel si, že je připravený. To, co přišlo, překonalo jeho nejhorší noční můry. Teď už mu zbývá jen každodenní boj o holý život až do hořkého konce. Za chůze zkontroluje zásobník. Puška je nabitá a připravená. Svůj život nedá zadarmo.....

Preppeři (z anglického prepare, tedy připravit) jsou skupinou lidí připravujících se na situace, které by mohly rozložit současný systém. Připravují se na lokální i globální katastrofy či ozbrojené konflikty, epidemie a další možné případy, kdy přestanou fungovat státní instituce a kdy bude člověk nucen spoléhat jen sám na sebe. Zjednodušeně řečeno – chystají se na konec civilizace.

Prepperství je stále oblíbenějším koníčkem a krom reálné přípravy (budování krytů, schraňování zásob a materiálu) se rozmáhá i na sociálních sítích. Na Facebooku je možné vstoupit do mnoha skupin, na internetových diskuzích se objevuje řada návodů a článků (přičemž řada z nich je úplně k ničemu) a přeppeři čím dál častěji pronikají i do médií. O tom jistě svědčí i reality show zaměřené na různé způsoby přežití. O knihách a počítačových hrách nemluvě. Preppeři jsou tak v očích mnoha “normálních” lidí šílenci, kteří snad opravdu touží prožít jadernou válku na vlastní kůži.

Pokud však prepper opravdu dobře rozváží, co je důležité a co ne, pokud se zaměří na kritické věci, je schopen se naučit různým způsobům obrany, zvýšit své šance na přežití při jakékoliv katastrofě a tím i ochránit své blízké. Nehledě na to, že řádný prepper se snaží především udržet v dobré kondici. To je rozhodně správná cesta, nehledě na to, zda “něco” přijde či nikoliv.

Samozřejmostí každého takového nadšence je i dostatečná zásoba léků, potravin nebo třeba hygienických prostředů. To vše je potřeba chránit a prepper se tak musí i dobře vyzbrojit. Vzhledem k předpokladu zhroucení systému a tedy absolutně mizivé šanci nakoupit si střelivo v obchodě, je velmi častou volbou zbraň malé ráže a dostatečná zásoba munice (rozuměj tisíce kusů). Oproti velké ráži se několik tisíce nábojů do malorážky vejde do menší bedny a v případě opravdové nouze lze několik stovek kusů nosit po kapsách. Malorážná puška navíc nemá zpětný ráz a dokáže ji ovládat téměř každý.

U malorážek je občas zpochybňován jejich reálný účinek a příliš slabý výkon náboje. Na druhou stranu jsou tyto zbraně často používané pro lov drobné zvěře a některé armády je používají pro speciální operace – občas i jako zbraně pro přežití v divočině. Toho si samozřejmě všimli jak preppeři, tak především výrobci zbraní. A kde je poptávka je i nabídka. Dnes tak můžete koupit řadu speciálních, často rozkládácích zbraní, přímo určených k přežití.

M6 scout

Tato podivně vyhlížející zbraň od společnosti Springfield je vlastně obyčejný kulobrok (kombinovaná kulovnice s brokovnicí), který si jako svou “poslední záchranu” zvolili piloti letectva Spojených států. Respektive se jedná o její civilní klon. Původní M6 “survival weapon” (už pojmenování zbraně vyvolává u prepperů nadšení) byla zbraní komorovanou pro náboj .22 hornet a druhá hlaveň sloužila jako brokovnice v ráži .410. Tato civilní verze pak nahrazuje náboj hornet klasickým malorážkovým nábojem .22LR. Broková hlaveň zůstává stejná.

Puška je dlouhá 813mm, hlavně 460mm a váží 2,14kg. Oproti vojenské verzi je hlaveň (obě hlavně) mírně prodloužena a kromě dalších kosmetických úprav je možné na tuto prodávanou malorážku namontovat puškohled. Celkovou délku lze samozřejmě výrazně zkrátit složením zbraně. Kulovničku tedy lehce schováte do malého příručního zavazadla a náboje můžete uložit do navrtaných otvorů uvnitř pažby.

Technická specifikace:

Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal), .410 brokove střelivo
Systém: kulobrok
Délke hlavně: 460mm
Váha: 2,14kg
Celková délka: 813mm (složená 380mm)
Počet ran: 2

Chiappa little badger

Kulovnička ještě podivnějšího vzhledu než M6 scout je v Čechách dostupná ve vícero variantách. Základní je samozřejmě ráže .22LR, ale prodávají se i verze silnějších ráží .22WMR a .17HMR. Puška je jednoranná, zalamovací, s délkou 810 mm. Samotná délka hlavně je 420mm a puška se dá krásně složit do batůžku, který je dodáván současně se zbraní. Tenhle malý “jezeveček” váží pouho-pouhých 1,5 kg, takže ho při cestách ani neucítíte. Některé obchody nabízejí tuto pušku i s delší hlavní, ale zásadní rozdíl při střelbě nečekejte. Na desítky metrů slušná přesnost (bavíme-li se o lovu, nikoliv o přesné terčové střelbě), snadná ovladatelnost a příznivá cena dělá z této maorážky favorita i pro české preppery. Krátké předpažbí zbraně je zároveň montážní lišta umožňující upevnění puškohledu nebo jiných modifikací. Dobře vymyšlený je i držák nábojů na pažbě.

Technická specifikace:

Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: jednoranná
Délke hlavně: 420mm
Váha: 1,5kg
Celková délka: 810mm
Počet ran: 1

Henry U.S. survival AR-7

Zajímavá skládací kulovnička v ráži .22LR, kterou navrhla společnost Armalite a v jedné modifikaci ji používaly izraelské vzdušné síly. Zbraň je převážně z plastu, s dutou pažbou, do které se dá zbraň složit. Její velkou výhodou je, že může plavat na hladině. Více o této zbrani se dozvíte v tomto článku:

https://nedobity.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=646926

Technická specifikace:

Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: samonabíjecí
Délke hlavně: 406 mm
Váha: 1,13 kg
Celková délka: 889 mm
Počet ran: 8 (10,15)

Autor: Jaroslav Nedobitý | pátek 14.9.2018 8:41 | karma článku: 26.77 | přečteno: 3157x


Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

RG-14 – malorážka, která málem zabila Reagana

30. března 1981, Washington, D.C. – Nový prezident Spojených států amerických odchází z hotelu Hilton. Těsně předtím, než nastoupí do připravené limuzíny, vyskočí z davu šílený střelec a vypálí šest ran z revolveru malé ráže.

18.9.2018 v 8:57 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 787 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Samopal GSG-5, slavná H&K MP5 jako malorážka

12. května 2014, Východní Ukrajina, Luhansk – v centru města probíhají oslavy výsledků referenda ve kterém si obyvatelé Luhanské oblasti téměř jednohlasně zvolili odtržení od Ukrajiny. Lidé tleskají Luhanské lidové republice.

25.8.2018 v 18:19 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

KK-MPI-69 – malorážka Kalašnikov

Říjen 1970, vojenské výcvikové centrum, Berlín - nováčci východoněmecké lidové armády (NVA - Nationale Volksarmee, NDR) se právě učí jak zacházet s útočnou puškou KK-MPI-69.

6.8.2018 v 11:06 | Karma článku: 15.04 | Přečteno: 727 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Miroslava Stillerova

Pojďte se mnou do pojišťovny, zábava zaručena!

V jednom mém článku jsem psala o finančních institucích a celkem jsem si pochvalovala pojišťovnu Allianz. Dnes dopoledne jsem musela jet na pobočku do Znojma, jelikož bydlím ve Vídni, a tato pobočka je nejblíže. Máte-li odvahu,..

21.9.2018 v 22:02 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 349 | Diskuse

Martin Faltýn

Už je čas zase na kočičky

Nikoli ty vrby jívy, i když počasí vyvádí opravdu divné věci. Nejde ani o jiné přenesené významy toho slova. Jde mi skutečně o živočichy jako takové a v daném případě o mé dva kocouří pacholky.

21.9.2018 v 18:37 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 158 | Diskuse

Libuse Palkova

Litujeme pedofilů víc než jejich obětí?

Blog pani Vlachové o její zkušenosti se sbormistrem Kulínským rozpoutal vlnu rozhořčení. Bylo jí vytýkáno, že je krajně nevkusné vytahovat takové nechutnosti z jeho života krátce potom, co skonal, protože o mrtvých jen v dobrém...

21.9.2018 v 16:43 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 1157 | Diskuse

David Vlk

Hlavně zatáhni pupek!

"Já tam radši půjdu, aby se na ně ti mladí kohouti nevrhli. Ukaž, dám si radši boty, kdybych musel zakročit, abych mohl nakopávat ty mladé pevné zadnice."

21.9.2018 v 15:59 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 628 | Diskuse

Iva Marková

Ukrývání zahraničních zajatců

...o nenápadném hrdinství obyčejných lidí v kraji pod Orlickými horami v čase válečném..................

21.9.2018 v 14:40 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 400 | Diskuse
Najdete na iDNES.cz