Malorážka CZ 457 – potomek slavného rodu

20. 01. 2019 11:34:56
Prapředkem modelové řady 457 vyráběné českou Zbrojovkou není nic jiného než slavná puška ZKM 451. Nové modely CZ 457 by jistě rády navázaly na úspěchy předchozích sérií a zatím k tomu mají všechny předpoklady.

V předchozích dílech seriálu o českých malorážkách jste se mohli dočíst o proslavené výcvikové pušce ZKM 451, o pravděpodobně ještě slavnějších nástupcích ZKM 452 a ZKM 456 nebo o novější modelové řadě CZ 455.

Všechny tyto zbraně patřily a stále patří ke špičce ve svém oboru. Jejich kvality v podobě přesnosti, dlouhé životnosti a snadné údržbě, byly prověřeny nejen armádou, ale především množstvím sportovních a rekreačních střelců. Renomé si naše malorážky vydobyly i v zahraničí. Přesto Zbrojovka neusnula na vavřínech, reagovala na zpětnou vazbu tuzemských i zahraničních střelců a přetavila jejich požadavky do nové série, která ponese jméno CZ 457.

Ačkoliv už předchozí úspěšná řada CZ 455 byla špičkou na trhu, řada střelců vyčítala Zbrojovce ne příliš povedený spoušťový mechanismus (u některých modelů 455 již nastavitelný) nebo “nepovedený“ úderník. Pravdou je, že zmíněné problémy vyvěrají především ze sportovního sektoru, protože pro potřeby myslivosti či výcviku střelby není zbrani téměř co vytknout. Sportovní využití malorážek se ale neustále rozšiřuje (pro střeleckou komunitu je to jen a jen dobře) a v posledních letech se stává oblíbenou především disciplína MaO – malá odstřelovačka, tedy závody pro malorážku s optickým zaměřovačem.

Technici a konstruktéři vzali v potaz připomínky střelecké obce a pro novou řadu CZ 457 navrhli nový spoušťový mechanismus, u něhož si každý střelec může nastavit odpor v rozsahu 8N až 15N s délkou chodu od 0,5 po 7mm. Běžný sváteční střelec obvykle ponechá spoušť v původním nastavení, závodní střelec se přeladěním spouště přiblíží sportovnímu speciálu.

Další úpravou, především pro potřeby sportovní střelby, je výrazné odlehčení úderníku, které zrychlilo jeho pohyb, ale především snížilo otřes zbraně při spuštění. Výsledkem je zvýšení přesnosti, které v kombinaci s ostatními úpravami vedlo, u hlavního modelu série, ke garantovanému soustřelu 15mm na vzdálenost 50m.

Zbrojovka rozhodně neopomněla ani bezpečnostní prvky. Nově je u pušek uváděn výstražník, který vizuálně i hmatově upozorní na napnutý úderník a tedy připravenost zbraně k výstřelu. Kladně kvitujeme také možnost otevřít a vytáhnout závěr při zajištěné pojistce nebo zkrácený úhel otáčení kliky umožňující velice pohodlné zacházení i při použití puškohledu s nízkou montáží. Drobných vylepšení se dočkaly i další části zbraně. Za zmínku určitě stojí antikorozní povrchová úprava, u které Zbrojovka slibuje vysokou odolnost a dlouhou životnost.

Z globálního pohledu si však nová řada malorážek CZ 457 přebírá od svého předchůdce to nejdůležitější. Stále se jedná o opakovací kulovnici ráže .22LR s válcovým odsuvným závěrem, využívá stejné zásobníky o kapacitě 5, 10 a 25 ran a je dodávána ve velice pestrém množství modifikací.

Model CZ 457 – Training rifle

Začněme základním modelem pro začínající střelce. “Training rifle” by měla sloužit k osvojení základních střeleckých náviků a k rekreační střelbě. Na druhou stranu stále nese všechny prvky kvalitní a přesné opakovací pušky a najde si své fanoušky i mezi zkušenějšími střelci.

Model CZ 457 – American

Malorážka s krásnou ořechovou pažbou bude již podle názvu oslovovat zahraniční střelce. Dodávána bez klasických mířidel s předpokladem použití puškohledu.

Model CZ 457 - Lux

Tradičně pojatá lovecká kulovnička s ořechovou pažbou, mechanickými mířidly a zdrsněnými úchopovými plochami.

Model CZ 457 – Jaguar

Celých 726mm dlouhá hlaveň je hlavním znakem této speciální malorážky s klasickými mechanickými mířidly nastavitelnými od 25 do 200m. Pažba nese na úchopových plochách motiv jaguára.

Model CZ 457 – Varmint

Pomalu se přesouváme do sportovního segmentu. Model Varmint disponuje silnostěnnou sportovní hlavní bez mechanických mířidel. Samozřejmotí je 11mm široká lišta pro montáž puškohledu.

Model CZ 457 – MTR

Pravděpodobně vlajková loď celé série. Těžká sportovní pažba, silnostěnná hlaveň a nová speciální nábojová komora. Všechna tato vylepšení mají, dle předpokladů Zbrojovky, posunout model CZ 457 na špičku sportovního ledovce.

K dispozici mají být podle katalogu Zbrojovky ještě další modely, které se liší v některých detailech.

Na závěr je nutné připomenout, že CZ 457 přebírá od starší řady CZ 455 myšlenku rychlé výměny ráže. Pomoci jednoduchého návodu je každý vlastník zbraně schopen velmi rychle vyměnit hlaveň a změnit tak ráži, aniž by bylo nutné kupovat celou zbraň. K dispozici jsou, vedle základní .22LR, ráže .22WMR a samozřejmě i moderní .17HMR.

Uvidíme, jak se zbraň ve střelecké komunitě osvědčí.

Autor: Jaroslav Nedobitý | neděle 20.1.2019 11:34 | karma článku: 21.70 | přečteno: 2701x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

10.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

17.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz