Malorážka L66A1 – britský Walther PP a nepokoje v Severním Irsku

13. 02. 2019 12:54:17
Pistole Walther jsou mezi střelci právem považovány za opravdové legendy. Ačkoliv jejich konstrukční návrh oslaví za nedlouho stoleté výročí, patří Walthery stále k oblíbeným zbraním. Konec konců, spoléhal na ně i James Bond...

Kromě agenta 007 našla tato drobná pistole využití i u mnoha reálných jednotek britské armády. S úspěchem sloužila v rukách tajné policie, slavné MI6 a své si odbyla také u královského letectva. Z pohledu našeho článku je důležité zmínit nasazení malorážkové verze, s označením L66A1, u jednotek UDR – Ulsterského obranného pluku.

Ulsterský obranný pluk

Pěchotní pluk UDR, o síle sedmi praporů, byl zřízen v roce 1970 a měl primární cíl v podobě ochrany obyvatel a jejich majetku v době nepokojů v Severním Irsku. Ulster je hrabství v severní části irského ostrova. Jedna jeho část spadá pod vládu Británie a část druhá náleží samostatnému Irsku. Oblast tehdy nepatřila právě k nejklidnějším na ostrovech a britská vláda hodlala své obyvatele v hraničních městech chránit. Prapory UDR měly pouze obranné úkoly a nezapojovaly se do potlačování demonstrací ani protestních akcí. Pluk byl později doplněn ještě o další čtyři prapory a UDR byl tak ve své době největším pěchotním uskupením na britských ostrovech.

V prvních letech existence byl pluk posilován především dobrovolníky, kteří vstupovali do armády na částečný úvazek, v pozdějších letech pak došlo i k náboru odpovídajícímu standartní službě v britské armádě. Během let se však obranné oddíly potýkaly se značným a velmi negativním zájmem médií. Za situace, kdy bylo několik členů pluku podezíráno ze sektářství, převedlo britské vojenské velení v roce 1992 pluk do irského jezdeckého regimentu a fakticky jej tak zrušilo.

Vojáci obranného pluku fasovali standartní vybavení britské pěchoty. Pro jejich osobní obranu však britská vláda objednala zhruba tři tisíce pistolí Walther PP v ráži .22LR, které byly po rozpuštění pluku dány k dispozici civilnímu trhu se zbraněmi. Pistole jsou do dnešních dnů vyhledávanou sběratelskou zajímavostí. Některé neověřené informační zdroje uvádějí, že výběr této drobné ráže má na svědomí fakt, že v UDR pěchotě sloužily ženy. Ulsterské obranné oddíly totiž byly první vojenskou jednotkou v Británii, která do svých řad pravidelně zařazovala i vojáky něžného pohlaví. Faktem ovšem je, že tyto zbraně byly oblíbené u obou pohlaví.

Walther PP a Walther PPK

Walther PP je původně policejní pistole zkonstruovaná v roce 1929 v Německu. Komorována je na slabší náboj .32 neboli 7,65 browning. Díky slabší ráži si zbraň mohla dovolit jednoduchou konstrukci s neuzamčeným závěrem a navržena byla s dvojčinným systémem SA/DA. Stala se tak vzorem pro řadu jiných pistolí, mezi které můžeme počítat i náš policejní vzor 50 či sovětskou služební zbraň Makarov. Původní ráži brzo následovaly zbraně pro náboj 9mm browning, .22LR a 6,35 browning. Nejčastěji však byla využívána původní ráže, která patřila k běžně používaným pistolím policie a za druhé světové války patřila do výzbroje wehrmachtu.

Během roku 1931 pak rodinu Waltheru doplnil útlejší “bratříček” s označením PPK, který byl určen pro výzbroj tajné policie. Během války se “PPKačko” těšilo velké oblibě u nacistických oficírů a členů nenáviděného gestapa. Soukromě pořizované zbraně, upravované, gravírované, zlacené a v různých rážích, přežily válku a dnes zdobí nejednu sbírku. Vzácně najdeme ve sbírkách i PPK v ráži .22LR. Tato velmi malá a snadno ukrývatelná zbraň ve stejných rážích dosáhla snad ještě většího úspěchu než jeho větší verze PP a připsala si dokonce jeden významný zápis do historie - pistole Walther PPK, v ráži 7,65 browning, byla onou zbraní, kterou se v berlínském bunkru zastřelil Adolf Hitler.

Ani po válce se výroba nezastavila a Walthery se rozšířily doslova po celém světě. Sloužily například jako poboční zbraně speciálních sil Bangladéšské lidové republiky nebo indonéským obojživelným jednotkám. V ráži .22 nakonec pronikly i do Británie.

L66A1 neboli Walther PP v ráží 22 long rifle je kompaktní samonabíjecí pistole s dvoučinnou spouští a neuzamčeným závěrem. Malorážková varianta je dlouhá 170mm, hlaveň je dlouhá 98mm a celá zbraň bez zásobíku váží pouhých 645 gramů. Ke zbrani je dostupný zásobník na deset ran. Díky nízkému zpětnému rázu je střelba přesná a velmi příjemná, ačkoliv sebeobranný účel je kvůli slabému náboji diskutabilní.

Technická specifikace:

Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: samonabíjecí
Délke hlavně: 98 mm
Váha: 645g
Celková délka: 170 mm
Počet ran: 10

Autor: Jaroslav Nedobitý | středa 13.2.2019 12:54 | karma článku: 20.98 | přečteno: 1374x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

10.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

17.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz