Mauser KKW a DSM34 – malorážka Hitlerovy mládeže

26. 03. 2019 8:39:15
Výchova a vzdělávání mají být v nejobecnějším smyslu přípravou na pozdější vojenskou službu. Armáda pak nebude muset jako dosud vštěpovat mladým mužům základy výcviku a nejelementárnější pravidla.... Adolf Hitler, Mein kampf

Nechvalně proslulou organizaci Hitlerjugend založil v roce 1922 německý přívrženec Adolfa Hitlera jménem Gustav Adolf Lenk. Ačkoliv Hitler podobné myšlence vůbec nebyl nakloněn, nakonec po určitém naléhání svolil. Dodnes mnozí historikové nechápou, jak se mladému Lenkovi, vyučenému leštiči pian, podařilo nacistického vůdce předsvědčit.

Původním názvem z roku 1922 se Hitlerově omladině říkalo jednoduše svaz mládeže. Založena byla jako určitá podsložka NSDAP s úkolem vychovávat mladé jedince, kteří kvůli věku ještě nesměli vstoupit do úderných oddílů - SA. Organizace se sice poměrně rychle rozrůstala, ale již v roce 1923 po Mnichovském puči byla zrušena. Obnovy se nicméně dočkala v roce 1926, tentokráte nejen s novým velením, ale i s novým názvem – Hitlerjugend.

Do vedení se dostal oddaný člen NSDAP Kurt Gruber, který během pouhých tří let rozšířil organizaci na 450 poboček po celém Německu s téměř 13 000 členy. Po celou dobu svého působení v Hitlerjugend Kurt Gruber soupeřil s náčelníkem štábu SA Ernstem Röhmem. Röhm nakonec donutil Grubera k rezignaci a v roce 1933 přešla HitlerJugend pod vedení Baldura von Schiracha. Ten zahájil třetí fázi reorganizace a na jejím konci předával svému náměstkovi masu zmanipulované mládeže plně oddané nacistické věci. Hitlerjugend měla v té době téměř 9 milionů členů.

Schirachův náměstek Artur Axman tak na začátku války nabízel armádě nezanedbatelný mládežnický potenciál k využití pro pomocné práce a vedlejší válečné povinnosti. Axman samozřejmě směřoval k užší spolupráci, ale velení Wehrmachtu nechtělo s Hitlerjugend spolupracovat vůbec. Generalita považovala mladé nacisty za nevychované floutky, kteří nemají v úctě ani vlastní rodiče. A generálové jistě nebyli daleko od pravdy.

Válečné štěstí se však od německých armád začalo odvracet a v roce 1943 bylo již velmi těžké ignorovat možnost nasazení mladších ročníků v boji. Jako první byla založena 12. tanková divize SS “Hitlerjugend”. I když většinu důstojníků i vojínů u této divize tvořili teprve mladíci ve věku 16-18 let, proslula divize nevídanou odvahou a slušnou bojeschopností. Nicméně po intenzivních bojích na západní frontě a především po ofenzívě v Ardenách počet bojeschopných členů divize výrazně klesl a s tím ruku v ruce i její bojová hodnota. Svou činnost “mladá pancéřová pěst“ ukončila v květnu roku 1945 v americkém zajetí.

V posledních roce války se do bojů zapojoval stále větší počet velmi mladých členů HitlerJugend a obrana Berlína byla v podstatě záležitostí ryze “dětských bojovníků“, doplněných pouze o hrstky domobranců a starých veteránů. Mladíčci v závěrečných bojích prosluli svými fanatickými protiútoky, ale tlak spojenců naštěstí zastavit nemohli. Po dobytí Berlína byla organizace navždy rozpuštěna.

Mladé pušky

Stějně jako každá polovojenská organizace měla i Hitlerjugend svůj střelecký výcvik s cílem naučit každého člena základy ovládání opakovací pušky Mauser vz. 98. To totiž byla v době první světové války, ale i v období meziválečném, standartní pěchotní zbraní. Drtivá většina vojáků odcházela na frontu II. světové války s touto puškou na rameni.

Mezinárodní úmluvy po I. světové válce však nařizovaly Německým zbrojovkám silně omezenou výrobu vojenských zbraní a není tedy divu, že ve třicátých letech snad každá zbrojovka v Německu vyráběla jednoduché opakovací pušky v ráži .22LR – malorážky, které kopírovaly vzhled i funkci běžných vojenských Mauserovek. Tyto pušky pak přejímala organizace Hitlerjugend a později také Wehrmacht pro střelecký nácvik. Kromě menšího zpětného rázu totiž výcvik s malou ráží tolik nezatěžoval státní kasu. I po prolomení všech zákazů v pozdějších letech byla výroba malorážek v Německu populární a pokračovala i během II. světové války. Připomeňme si českou opakovačku ZKM 451, která byla vyvinuta rovněž pro potřeby Wehrmachtu.

https://nedobity.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=695400

Mezi nejslavnější opakovačky pro cvičnou střelbu patřila puška Mauser DSM 34, neboli sportovní model vzor 1934, která věrně kopírovala vzhled i funkci vojenské karabiny Mauser k98. Tahle malá malorážková karabinka je dlouhá 1105mm s hlavní o délce 660mm. Pokud ji položíte vedle původní vojenské Mauserovky, stěží najdete na první pohled viditelné rozdíly. Má stejný válcový odsuvný systém, při kterém střelec serií čtyř pohybů nabíjí zbraň a vyhazuje vystřelené nábojnice, má stejnou dřevěnou pažbu i nadpažbí (tedy dřevěný kryt horní části hlavně), stejná mechanická mířidla v podobě mušky a stavitelného hledí. Jediným významným rozdílem oproti velkorážnému originálu je absence zásobníku. DSM 34 byla navržena pouze jako puška jednoranná.

Ke konci třicátých let se pak do rukou branců Hitlerjugend dostala další opakovací malorážka Mauser KKW. Ačkoliv je i tato puška pouze jednoranná, kopírovala vzhled vojenských pušek tak dokonale, že má dokonce i uchycení pro bajonet. S touto puškou byla Hitlerova mládež často fotografována a kromě výcviku a sportovní střelby byla puška pravděpodobně v posledních dnech války zapojena i do obrany Berlína.

Z čistě technického hlediska je malorážka KKW jednoranná puška s válcovým odsuvným závěrem mauser, komorovaná pro náboj .22 Long Rifle. Stejně jako DSM34 je dlouhá 1105mm, hlaveň má dlouhou 660mm (někdy je uváděno 665mm) a podobná je i váhou, která činí téměř 4kg. Stejně jako vojenský mauser má dřevěnou pažbu s kovovou botkou, dřevěné nadpažbí, možnost připevnění bajonetu a podobné je i uchycení na kožený řemen. Po zvládnutí střelby z této jednoduché kulovničky je přechod na velkorážné vojenské zbraně jen otázkou jiného zpětného rázu. Ostatní ovládání je totožné.

Technická specifikace:
(uváděné informace pro model KKW)

Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: jednoranná - odsuvný válcový závěr
Délke hlavně: 660mm (některé publikace uvádějí 665mm)
Celková déka: 1105mm
Váha: 3960g
Počet ran: 1

Autor: Jaroslav Nedobitý | úterý 26.3.2019 8:39 | karma článku: 15.32 | přečteno: 776x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

10.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

17.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz