Malorážka Smith & Wesson M&P15-22

24. 04. 2019 12:43:04
Ráže .22LR je určena především k lovu a sportovní střelbě. Vzhledem k malému výkonu se příliš nehodí k bojovému nasazení, ačkoliv armáda občas využívá ostatní výhody malé ráže a nasazuje tyto zbraně ve speciálních případech.

Jednou z nezanedbatelných výhod je nízký hluk výstřelu, který spolu s tlumičem hluku činí z malorážek ideální zbraně na tajné operace a přepadové akce. V této souvislosti si připomeňme např. malou osobní pistoli Beretta 71, kterou využívali při svých operacích izraelští agenti tajných služeb Mosad. Obdobným způsobem byla americkou rozvědkou využívána zbraň Ruger MK a to hned v několika verzích.

Další nespornou výhodou malorážných zbraní je nízká váha munice a samozřejmě drobnější rozměry. Proto si je už během druhé světové války některé jednotky vybíraly jako zbraň do divočiny. Např. stopaři na Aljašce měli v oblibně samonabíjecí pistoli Colt woodsman určený k lovu drobné zvěře. V nouzi pak mohly být tyto zbraně použity i k boji. Také mnozí piloti volili lehké pušky ráže .22 pro případ sestřelení nad nehostinnou pustinou. V kokpitech letadel tak často bývala “survival” puška Armalite AR-7.

Bezesporu největší devizou všech malorážek je ale velmi snadná ovladatelnost a pouze drobný zpětný ráz. U dlouhých zbraní se o zpětném rázu nedá hovořit vůbec. Je tedy samozřejmostí, že tam, kde je potřeba velmi přesný zásah malého cíle nebo poranění protivníka na krátkou vzdálenost, je malorážka často nejvhodnější volbou. Vojáci v Pásmu Gazy často používali samonabíjecí malorážky Ruger 10/22, ruské velení zase zavedlo odstřelovačky SV-99. Pokud připočteme k ovladatelnosti i nízkou cenu munice, stavá se z malorážky také výborný cvičný prostředek. Pušek navržených pro výcvík vojáků najdeme bezpočet. Jedna, která hovoří za všechny, je česká klasika v podobě pušky ZKM.

První cvičné pušky ráže .22LR, a nutno podotknout, že po dlouhá léta používané, byly klasické opakovací pušky s válcovým odsuvným závěrem. Jen vzácně bychom hledali vyjímky. V pozdější době se uplatnila také koncepce vložné hlavně. Ve zkratce se jedná o malorážkovou hlaveň, kterou je možné vložit do hlavně standardní pěchotní pušky. Nicméně ani tento koncept už není uplně vhodný pro aktuální vojenský výcvik.

Výrobci zbraní dokáží poměrně pružně reagovat na požadavky trhu a to i trhu vojenského. V současné době jsou tak v oblibě jakési kopie vojenských zbraní se zmenšenou ráží, které při výcviku plně nahrazují staré opakovací malorážky nebo vložné hlavně. Tyto zbraně bývají v zahraničí často označovány jako “Cadet rifles”, což můžeme velmi volně přeložit jako “zbraně či pušky pro kadety”. Tyto cadet rifles na první pohled nerozeznáme od klasických vojenských pušek a shodná je i valná většina ovládacích prvků. Střelba je však vzhledem ke zpětnému rázu daleko jednodušší a díky ceně střeliva i mnohem přijatelnější pro vojenské rozpočty.

Smith & Wesson M&P15-22

Společnost Smith & Wesson je po celém světě velmi známa značka pro krátké i dlouhé zbraně. Jednou z novinek, kterou tato firma představila v novém tisíciletí, je samonabíjecí varianta útočné pušky AR-15 se zmenšenou ráží .22LR, pod označením M&P15-22.

AR-15 navrhl v padesátých letech slavný konstruktér zbraní Eugen Stoner pro firmu Armalite. Ta však koncept AR patnáctky prodala na konci padesátých let firmě Colt, která nabídla tuto novinku v automatické verzi americké armádě. Velení US army bylo spokojeno a rozhodlo o přezbrojení na tuto zbraň pod označením M16. Vznikla jedna z nejslavnějších útočných pušek na světě.

Zbraň AR-15 nicméně zůstala v samonabíjecí verzi na civilním trhu a řada jiných společností princip a vzhled zbraně adoptovala a přišla s vlastní variantou. Nejinak je tomu i u firmy Smith and Wesson. Ta v roce 2006 nejprve začala s prodejem vlastní AR-15 pod názvem Smith&Wesson M&P15. Zkratka M&P je odvozena od určení zbraně pro armádu a policii, tedy Military&Police. O tři roky později pak přidala tréninkovou Cadet rifle Smith&Wesson M&P15-22.

Jak už je z obrázků jasné, je M&P15-22 dokonalou kopií AR-15 s některými úpravami, které splňují požadavky moderních zbraní. Zásadním rozdílem je samozřejmě zmenšená ráže .22Long Rifle. Řada ostatních částí zbraně je, alespoň z vizuálního hlediska, shodná s velkorážnou sestřičkou. Na druhou stranu je při výrobě používáno více polymerů - zbraň konec konců netrpí tak vysokým tlakem, který způsobuje střelba silnými náboji a jednotlivé části zbraně mohou být odhlečeny. Ve výsledku je tak puška o více než půl kilogramu lehčí. Hlaveň samozřejmě zůstala ocelová, stejně jako závěr zbraně.

Pažba má nastavitelnou délku a je tedy na každém střelci, aby si ji upravil pro co nejlepší úchop respektive založení zbraně do ramene. Na hlavni je předpažbí nesoucí celkem čtyři picatinny lišty, přičemž horní lišta prodlužuje tu, která je pevně umístěna na závěru pušky. Zbraň lze tedy jednoduše modifikovat pomocí dopňků usnadňující míření i ovládání zbraně. Spodní lištu lze osadit podpůrnou dvojnožkou nebo jen takzvaným griprem, který zlepší úchop levou rukou, na boční lišty lze přidělat laserové zaměřovače či svítilny pro noční střelbu. Základní model je osazen mechanickými mířidly téměř schodnými s AR-15, ale minimálně kolimátor by měl být prvním doplňkem na horní lištu, na kterou lze samozřejmě přidělat i zvětšující puškohled. V prodeji je i varianta M&P15-22 Sport II s vylepšenými MOE mířidly. Bylo by však naivní očekávat od této samonabíjecí pušky přesnost opakovacích pušek nebo dokonce sportovních speciálů. Zbraň je primárně navržena na výcvik střelby, příležitostný lov či v dnešní době oblíbeny plinking neboli taktickou střelbu na různé terče v různé vzdálenosti od střelce. Spoušťový mechanismus stejně jako bezpečnostní pojistka vychází z původní M&P15.

Samonabíjecí malorážky jsou mezi střelci někdy i zatracovány, protože často trpí „nechutí“ některým typům střeliva. Ani M&P15-22 bohužel není vyjímkou. Přesto, co se týká závad způsobených střelivem, patří k těm kvalitnějším. Zvládá i střelivo se standartní úsťovou rychlostí, přestože výrobce samozřejmě doporučuje náboje vysokorychlostní. Střelivo “sub sonic” můžeme vyloučit úplně, protože zbraň nejenom, že nemusí přebít, ale u opravdu slabého střeliva by střela mohla uvíznout v hlavni. Doporučit tak lze jen opravdu kvalitní náboje, nejlépe s označením HV (high velocity). S kvalitním střelivem se z pušky stává spolehlivá pomocnice, která vzhledem ke kvalitním materiálům, vydrží celou věčnost.

S technického hlediska je M&P15-22 samonabíjecí puška dlouhá 775mm až 857mm, dle nastavení pažby. Hlaveň je přitom dlouhá 406mm a druhá verze zbraně má na ústí závit, na němž je namontován kompenzátor. Váha vzhledem k použitým materiálům činí pouhých 2,5Kg. Ke zbrani je dostupný zásobník na 25 ran.

Technická specifikace:
Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: samonabíjecí
Délke hlavně: 406 mm
Váha: 2,5 kg
Celková délka: 775-857 mm
Počet ran: 25

Autor: Jaroslav Nedobitý | středa 24.4.2019 12:43 | karma článku: 22.13 | přečteno: 1836x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

10.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

17.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz