Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

17. 05. 2019 9:23:17
Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

Společnost došla slávy především díky sérii útočných pušek označených jako SG či SIG 55X, které našly uplatnění v mnoha speciálních jednotkách po celém světě. Jen prvního typu SG 550 ráže 5,56x45 bylo od osmdesátých let, kdy byl tento typ na trh uveden, vyrobeno více než 600 000 kusů. Největším uživatelem je samozřejmě švýcarská armáda neboť SIG je původně švýcarskou společností. Kvalita zbraní však oslovila generality mnoho jiných států a různé modely SIG z této série používají např. ozbrojené síly Malajsie, Saudské Arábie, speciální oddíly Francie, italští karabiniéři, ale i slovenská policie resp. “Útvar Osobitného Určenia”. Pušky použivá i švýcarská garda neboli osobní stráž nejvýše postaveného církevního hodnostáře - papeže. Pochopitelně, že švýcarská garda při výběru zbraně upřednostnila švýcarský SIG.

Jak už to u podobných zbrojních gigantů bývá, Sig Sauer musel uspokojit poptávku nejenom po klasických utočných puškách silnějších ráží, ale i požadavky na pušky menší ráže pro účely výcviku. Malou ráží zároveň společnost pokrývá poptávku v civilním sektoru. S přibývajícím počtem takzvaných “plinkerů”, tedy malorážkařů, kteří střílejí především pro zábavu, bez sportovních či loveckých ambicí, rapidně roste poptávka po zbraních, které mají vzhled a ovládání jako útočné pušky, jsou ale komorovány pro levný náboj .22LR. Plinking je oblíbenou zábavou v mnoha státech USA, kde má Sig Sauer silný přesah.

Z výše zmíněných důvodů se společnost rozhodla uvést na trh malorážku s vojenským vzhledem pod označením SIG 522LR. Tato moderní malorážka spadá do kategorie takzvaných “cadet rifles”, tedy pušek určených k výcviku ovládání zbraně a základních střeleckých náviků. SIG 522LR, stejně jako ostatní pušky kadetů, věrně imitují klasické vojenské útočné pušky. Jediným výrazným rozdílem je tak použití náboje .22LR, tedy pro výcvik nejvhodnější munice. Milovníci střelby pro zábavu si samozřejmě cení, stejně jako velení armády, její velmi nízké ceny.


SIG 522LR je samonabíjecí puška ráže .22LR a vzhledově se jedná o téměř identickou kopii původních modelů série 55X. Vedle klasické varianty 522 Classic existují i modely 522 SWAT nebo 522 Commando a taktéž sportovnější typ 522 Target. U všech modelů je stejné použití polymerů při výrobě pažby, pistolové rukojeti i předpažbí, všechny typy mají i horní picatinny rail neboli lištu pro montáž optických zaměřovačů. Kvalitní ocel na výrobu hlavně zaručuje u všech typů vysokou životnost. Model SWAT rozšiřuje portfolio možných doplňků, protože celé předbažbí je vlastně jedna velká montážní lišta (spodní i boční picatinny rail), která umožňujě připevnění světel, dvojnožek, předních pažbiček pro levou ruku a klidně i úchyt bajonetu. Stějně jako model Classic má i SWAT na hlavni namontovaný kompenzátor resp. tlumič záblesku výstřelu. Model Commando přináší sklopnou pažbu a tlumič hluku. Důvod jeho použití je ovšem záhadou, neboť vzhledem k legislativě je tlumič falešný. Ale jako designovka – proč ne.

Konečně model Target doplňuje řadu SIG 522 o delší sportovnější hlaveň a speciální hliníkový “plovoucí” kryt této hlavně. Na rozdíl od předchozích typů nemá Target žádná mechanická mířidla, je nutné osazení vhodnou optikou. Ve spojení s kvalitním puškohledem pak lze dosáhnout příjemného rozptylu. Na druhou stranu SIG 522 Target nemůže konkurovat sportovním opakovacím ani jednoraným puškám při terčové střelbě a jako každá samonabíjecí malorážka trochu trpí na použité střelivo. Samonabíječky jsou obecně mlsné a slabší laborace u podzvukových a některých terčových nábojů jim nechutnají. To je samozřejmě problém i u ostatních modelů této série. Navíc je potřeba počítat s relativně tuhou spouští. Sportovní střelci, kteří očekávají lehké spoušťové mechanismy, budou zklamáni.

Čeho si naopak střelci cení je kvalitní povrchová úprava všech dodávaných modelů, která nejenom že dává zbrani hezký vzhked, ale zároveň zaručuje i její delší životnost. Nejedná se tedy o žádný “fake” přídavek jako v podobě tlumiče. Kvalita hliníkových částí, použitých polymerů a samozřejmě i ocelových hlavních součástí zbraně je rovněž hodnocena velmi kladně a celkově jsou střeleckou komunitou tyto malorážky přijímány jako jedny z nejlepších na trhu. Často vítězí i v porovnání s klasickou malorážkovou kopií AR-15 v podobě Smith & Wesson m&p15-22. Úchop a držení zbraně jsou pohodlné, byť je pistolová pažba poměrně útlá. Vypuštění zásobníku a přebíjení bezproblémové a ani bezpečnostní prvky zbraně nemají zásadní nedostatky. Celkově je střelba ze zbraně velmi příjemná.

SIG 522LR je, jak už bylo řečeno, samonabíjecí puška pro náboj .22LR s polymerovou pažbou, v klasickém provedení je celková délka zbraně 892mm a délka hlavně je 422mm. U jednotlivých modelů se však mohou rozměry lišit. Váha modelu Classic je 2,8Kg. Všechny typy mají samozřejmě kompatibilní zásobníky na 10 nebo 25 ran.

Technická specifikace:
(základní model)
Ráže: .22LR (5.6mm okrajový zápal)
Systém: samonabíjecí
Délke hlavně: 422 mm
Váha: 2,8 kg
Celková délka: 892 mm
Počet ran: 10, 25

Autor: Jaroslav Nedobitý | pátek 17.5.2019 9:23 | karma článku: 22.81 | přečteno: 1908x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

10.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz