GSG STG 44 – malorážka po vzoru útočné pušky

10. 06. 2019 8:49:59
Když se v posledních letech války zaváděla do výzbroje Wehrmachtu puška označovaná jako Sturmgewehr 44, nikdo ještě netušil, že se stane vzorem pro celou budoucí generaci vojenských zbraní.

Během druhé světové války bojovaly na obou stranách fronty dva hlavní typy pěchotních zbraní. Prvním typem byly klasické opakovací případně samonabíjecí pušky a karabiny na dlouhý puškový náboj a druhým typem pěchotní výzbroje byl samopal střílející dávkou pistolové náboje. Obě tyto zbraně samozřejmě v pěchotních družstvech doplňovaly různé typy kulometů.

Klasické pušky měly nespornou výhodu v síle munice. Puškový náboj měl smrtící účinek na stovky metrů až kilometry, ale běžný voják nedokázal této výhody plně využít. Zpětný ráz zbraně byl značný a nesená munice byla velmi těžká. U opakovacích pušek navíc střelec nedosahoval požadované kadence. Oproti tomu samopal střílel dávkou, pistolová munice byla mnohem lehčí a měla přijatelný zpětný ráz. Samopal však byl zbraní na kratší vzdálenosti a na delší vzdálenost byla zbraň značně nepřesná.

Světové mocnosti obou znepřátelených stran se snažily vyvinout nový typ zbraně, který by dokázal spojit výhody obou předchozích typů. Nejdále se dostalo Německo, které po několika předchozích pokusech vyvinulo zbraň pod názvem Sturmgewehr 44 neboli STG 44, která byla masově nasazována během let 1944 až 1945. STG byla první zbraní vyráběnou ve větších počtech, střílející zkrácený puškový náboj - čili jakýsi kompromis mezi drtivým výkonem pušky a váhou pistolového střeliva. Zkrácený náboj měl stále dostatek energie a přesnosti na střelbu na delší vzdálenosti (voják je schopen střílet do cca 400m), byl však lehčí než původní střelivo do pušek a zpětný ráz byl daleko přijatelnější. U zbraní tak bylo možné střílet i kratšími dávkami. Po válce většina států postupně přišla s vlastní kopií STG 44 a dnes je celý segment těchto zbraní na kratší puškový náboj označován jako “útočné pušky”. Paradoxem zůstává, že například naše “kosa” neboli samopal vz. 58 je z technického úhlu pohledu čistě útočná puška. Názvosloví se samozřejmě neustálilo ze dne na den.

GSG STG 44

Sturmgewehr 44 je velmi vyhledávanou sběratelskou zbraní. Poptávka po této útočné pušce stále roste a výrazně převyšuje nabídku. Mezery na trhu si všimla německá společnost German Sport Guns - GSG, která se specializuje na malorážkové kopie slavných vojenských a policejních zbraní. Z dílny této společnosti vzešla například kopie samopalu MP5 prodávaná pod označením GSG-5. STG 44 se tak po mnoha letech dočkal krásné kopie pro milovníky historie, ale i pro širší střeleckou veřejnost, s komorou pro náboj .22LR. Trochu překvapením je obliba původně nacistické zbraně v Americe, kam byla malorážková kopie s úspěchem importována.


Vývojáři malorážkové zbraně GSG 44 věnovali velkou pozornost původní útočné pušce a snažili se zbraň navrhnout a zkonstruovat přesně podle válečného vzoru. Výsledkem je pozoruhodně identická puška, kterou na první pohled jen těžko rozeznáte od originálu. Rozdíl je samozřejmě v ráži zbraně a taktéž v principu střelby. GSG 44 je vyráběna pouze jako samonabíjecí a neumožňuje střelbu dávkou. Na druhou stranu jsou na zbrani detaily, které ji přibližují originálu. Například původní zbraň měla přepínaní typu střelby mezi jednotlivými ranami a dávkou. U samonabíjecí zbraně toto postrádá smysl, ale pro účely historické kopie by přepínač chyběl. Konstruktéři ho tedy přidali a jen vyřadili jeho funkci. Podobné je to i se spouští zbraně, která je rovněž věrnou kopií. Pro střelce z malorážky bude taková spoušť asi ne úplně příjemným překvapením, ale i zde bylo cílem dosáhnout věrnosti a podobnosti originálu. Velmi podobná je i rozborka-sborka pušky, o pažbě a ostatních detailech ani netřeba mluvit. Dokonce i mířidla jsou povedenou kopií, ačkoliv jsou samozřejmě určená pro střelbu maximálně na vzdálenost 150m. Na delší vzdálenost je totiž náboj .22LR naprosto nevhodný.

Konstrukčně je GSG 44 dlouhá kulová zbraň na samonabíjecím principu. Střelec tedy před prvním výstřelem založí zásobník na 25 ran a zatáhne závěr zbraně v zad. Po uvolnění závěru je zbraň připravena ke střelbě. Po výstřelu je prázdná nábojnice vyhozena ven a závěr automaticky vsune nový náboj do komory a napne úderník. Střelci tedy stačí jen znovu zmáčknout spoušť. Puška je dlouhá 945mm při délce hlavně 419mm a se zásobníkem váží celých 4,4 kg. I rozměry se tedy velmi věrně podobá slavnému originálu.

Technická specifikace:

ráže: .22LR (5,6mm)
celková délka:945mm
délka hlavně: 419mm
váha bez zásobníku: 4,4kg
kapacita zásobníku: 25 nábojů

Autor: Jaroslav Nedobitý | pondělí 10.6.2019 8:49 | karma článku: 19.39 | přečteno: 2365x

Další články blogera

Jaroslav Nedobitý

Malorážka PPS-50, bratříček nejslavnějšího samopalu

Ani mezi střeleckými laiky by se pravděpodobně nenašel nikdo, kdo nikdy neslyšel o slavném samopalu PPŠ zvaném Špagin. Snad každá socha partyzána drží zbraň s nezapomenutelným kulatým zásobníkem.

5.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 1830 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka SIG 522LR – samonabíjecí kráska pro 21. Století

Švýcarskou respektive švýcarsko-německou společnost Sig Sauer netřeba střelcům představovat. Jedná se o jednoho z největších výrobců a prodejců palných zbraní současnosti, který v roce 2009 uvedl novou sérii malorážek...

17.5.2019 v 9:23 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Kterak indiánská babička zastřelila největšího medvěda světa

Bylo větrné ráno 10. května roku 1953, když se indiánka jménem Bella Twin rozhodla vyrazit na lov drobné zvěře. Na tenhle lov však do smrti nezapomene!

26.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Otakar Vagner

Když se i mozek žhaví

Brrr, to je vedro! No kdo by to byl řek ́? ---------------------------------------------------------------------------

24.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Beata Krusic

Sprejerům rozbít hubu a z homosexuálů to vymlátit...

A než se člověk naděje, máme tu zase středověk. Linoucí se z mozků lidí - dnešního 21. století. Určitě to mnozí z vás zaznamenali.

24.7.2019 v 7:02 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 437 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Patrik Banga mě naštval

Je skoro konec července, já byla přesvědčena, že shodím alespoň už 6 - 8 kg, což se mi nepodařilo, byť plavu, skáču, ale jím. Patrik Banga mě naštval. Píše si o dietě, která je podle mě dost šílená a hubne. Dala bych s ním sázku.

23.7.2019 v 23:03 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 669 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

23.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz